«Code Red» ընտանիքի վիրուսները շատ վտանգավոր էին:
Համակարգիչը վիրուսով վարակելու համար օգտատիրոջից չէր պահանջվում որևէ գործողություն: Այն ամենը, ինչ պետք էր, համակարգչի՝ ինտերնետին միացված լինելն էր: Ընդամենը դրա հաշվին վիրուսները օգտվում էին Windows օպերացիոն համակարգի խոցելիությունից: Եվ ի՞նչ էին նրանք ի վերջո անում:
Նրանք ստեղծում էին լիարժեք հնարավորություն, որ վարակված համակարգիչը հեռավար կառավարելի լիներ: Իսկ դա հանցագործին հեռավորության վրա զոհի համակարգչից իրեն անհրաժեշտ ամբողջ ինֆորմացիան վերցնելու և ստոր նպատակներով օգտագործելու հնարավորություն էր տալիս: Օրինակ՝ միացում էր կատարվել Սպիտակ տան համակարգիչներին: Ընդ որում՝ վարակված համակարգչի հասցեն գաղտնի չէր պահվում:
Բարեբախտաբար, ԱՄՆ կառավարությունը կարողացավ հաքերային հարձակումից խուսափելու համար դեպի այլ հասցե անցում կատարել, դե իսկ այլ կազմակերպությունների բախտն ավելի քիչ բերեց: Ի վերջո, 200000-ից ավելի սերվերներ տուժեցին Code Red վիրուսից 2001թվականին:

Вирусы семейства «Code Red» были очень подлыми компьютерными червями.
От вас не требуется никаких действий, чтобы ваш ПК заразился. Все, что нужно - активное подключение к интернету, чтобы воспользоваться уязвимостью в операционной системе Windows. И что же делали вирусы?
Они создавали все условия, чтобы зараженным ПК можно было управлять дистанционно. А это означало, что злоумышленник на расстоянии мог заполучить всю информацию с компьютера жертвы или использовать в корыстных целях, например, перегрузить компьютеры Белого дома. При этом адрес зараженного компьютера не скрывался.
К счастью, правительство смогло перейти на другой адрес, чтобы избежать нападения, а вот иным организациям повезло меньше. В конце концов, более 200000 серверов пострадали от вируса «Code Red» в 2001 году.