Ամերիկյան Microsoft կորպորացիան հայտարարել է Nobelium խմբավորման կողմից նոր կիբերհարձակման մասին: Ընկերությունը կարծում է, որ դա ռուսական խումբն է, որը պատասխանատու է 2020 թվականին SolarWinds ծրագրային ապահովման վրա զանգվածային հաքերային հարձակման համար:
Microsoft-ի տվյալներով՝ նոր հարձակումները թիրախավորել են 36 երկրների օգտատերերի, հիմնականում՝ ԱՄՆ-ում , Մեծ Բրիտանիայում , Կանադայում եւ Գերմանիայում: Հարձակվողների թիրախը եղել են ՏՏ ընկերությունները, պետական գործակալությունները, ՀԿ-ները, վերլուծական կենտրոնները եւ ֆինանսական ծառայությունները:
Ընկերությունից հայտնել են, որ հաքերների գործողությունների մեծ մասն անհաջող է եղել: Մինչ օրս հայտնի է միայն երեք հաստատության մասին, որոնց տվյալներն հաջողվել է չարտոնված մուտք ունենալ, եւ Microsoft-ը նրանց նախազգուշացրել է հաքերների գործողությունների մասին:
Կորպորացիան նաեւ վնասակար ծրագրային ապահովում է հայտնաբերել, որը տեղադրված էր Microsoft-ի հաճախորդների աջակցության ծառայությանը պատկանող սարքի վրա: Ընկերության տվյալներով՝ հաքերներն այն օգտագործել են «իրենց ավելի լայն քարոզչության շրջանակներում նպատակային գրոհներ սկսելու համար»:

Американская корпорация Microsoft сообщила о новых кибератаках со стороны группировки Nobelium. Компания считает, что это российская группа, ответственная за масштабный взлом программного обеспечения SolarWinds в 2020 году.
По данным Microsoft, новые атаки были направлены против пользователей из 36 стран, в основном, из США , Великобритании , Канады и Германии. Целью злоумышленников стали ИТ-компании, правительственные учреждения, неправительственные организации, аналитические центры и финансовые сервисы.
В компании заявили, что большая часть действий хакеров оказалась безуспешной. На сегодняшний день известно лишь о трех учреждениях, к данным которых удалось получить несанкционированный доступ, и Microsoft предупредила их о действиях хакеров.
Корпорация также обнаружила вредоносное программное обеспечение, которое было установлено на устройстве, принадлежащем службе поддержки клиентов Microsoft. По данным компании, хакеры использовали его "для запуска целенаправленных атак в рамках своей более широкой кампании".