«Կազմակերպություններում ծրագրային թարմացումների կառավարման գործընթացի բացակայությունը առաջացնում է հարձակման տարբեր վեկտորների վտանգ՝ հանգեցնելով կիբեռպաշտպանության ցանկացած ռազմավարության լիակատար ձախողման»:
Երվանդ Ջհանգիրյան, CISO of DIGIFENCE
Ինչու՞ է ծրագրային թարմացումների կառավարումը կարևոր:
Օրեցօր կիբեռհարձակումների թիվն ամբողջ աշխարհում զգալիորեն աճում է: Ծրագրային թարմացումների կառավարումը խիստ կարևոր է, քանի որ այն օգնում է պահպանել համակարգերի պաշպանությունն ու անվտանգությունը: Բացի այդ, ծրագրային թարմացումները երբեմն կիրառվում են համակարգչային ծրագիրը արդիականացնելու համար, որպեսզի այն աշխատի նորագույն սարքերի հետ:
Ծրագրային թարմացումների կառավարումը հնարավորություն է տալիս համակարգում հայտնաբերելու, ներբեռնելու, տեղադրելու ծրագրային նորացումները և կենտրոնացված կառավարելու հաշվետվությունները: Ծրագրային ապահովման խոշոր ընկերությունները պարբերաբար թողարկում են թարմացումներ իրենց ծրագրերի համար: Ծրագրային թարմացումները հաճախ օգտագործվում են անվտանգության խոցելիությունները լուծելու, համակարգում հայտնաբերված սխալները շտկելու և նոր հնարավորություններ ներդնելու համար: Ծրագրային թարմացումների կառավարումը ավտոմատացնում է ամբողջ գործընթացը, որի շնորհիվ յուրաքանչյուր համակարգչի վրա թարմացում կիրառելու համար այլևս ժամանակ չի ծախսվում:
Ծրագրային թարմացումների շրջանակը ներառում է գործող համակարգերը, ծրագրային ապահովումը և ցանցային սարքավորումները: Երբ նոր ծրագրային ապահովման մեջ խոցելիություն է հայտնաբերվում, այն շտկելու համար կարող է օգտագործվել ծրագրային թարմացումը: Ծրագրային թարմացումների կառավարման գործընթացը նպաստում է տեղեկատվական ակտիվների պաշտպանվածությանը:
Երբեմն ծրագրային թարմացումները կարող են խնդիրներ առաջացնել այն համակարգում, որը նախկինում անխափան աշխատում էր։ Կարևոր է, որ համակարգերի ադմինիստրատորները փորձարկեն ծրագրային թարմացումները նախքան արտադրական ցանցում տեղադրելը: Ծրագրային թարմացումները պետք է հաստատվեն նախքան բոլոր կառավարվող համակարգերում տեղադրվելը: Յուրաքանչյուր համակարգչային խմբի համար անհրաժեշտ է սահմանել հաստատման առանձին քաղաքականություն:
Պաշտպանության ստանդարտ միջոցները հակերային հարձակումների աճի պատճառով հնարավոր է, որ բավարար անվտանգություն չապահովեն: Ծրագրային թարմացումների պատշաճ կառավարումը բացարձակապես անհրաժեշտ է կիբեռհարձակումների տարբեր տեսակների դեմ պայքարելու համար:

«Отсутствие процесса управления обновлениями программного обеспечения в организациях создает угрозу проведения атак по различным векторам, что приводит к полному провалу любой стратегии киберзащиты».
Ерванд Джангирян, CISO of DIGIFENCE
Почему важно управление обновлениями программного обеспечения?
Число кибератак по всему миру растёт изо дня в день. Управление обновлениями программного обеспечения (ПО) крайне важно, так как оно помогает сохранить безопасность и защиту систем. Кроме того, программные обновления иногда используются для модернизации компьютерной программы, чтобы она взаимодействовала с новейшими устройствами.
Управление обновлениями ПО позволяет централизованно создавать отчеты, обнаруживать, загружать и устанавливать обновления компьютерных систем. Крупные компании, занимающиеся производством ПО, периодически выпускают обновления для своих продуктов. Программные обновления часто используются для разрешения проблем уязвимостей безопасности, исправления выявленных системных ошибок и внедрения новых функций. Управление обновлениями ПО автоматизирует весь процесс без необходимости обновлять каждый компьютер отдельно, что приводит к экономии времени.
Область применения программных обновлений включает в себя операционные системы, программное обеспечение и сетевое оборудование. Уязвимость, обнаруженная в новом ПО, может быть исправлена путем обновления. Процесс управления обновлениями ПО способствует защите информационных активов.
Иногда программные обновления могут вызывать проблемы прежде в корректно работающей системе. Важно, чтобы системные администраторы тестировали программные обновления перед их установкой в производственной сети. Программные обновления должны быть утверждены перед установкой на все управляемые системы. Необходимо определить отдельную политику утверждения для каждой группы компьютеров.
По причине увеличения числа хакерских атак стандартные меры защиты могут быть недостаточными в вопросе обеспечения безопасности. Надлежащее управление обновлениями ПО категорически необходимо для борьбы с различными типами кибератак.
Управление обновлениями ПО является одним из наиболее важных процессов в обеспечении защиты информационных активов организации.