Brain -ը միգուցեև ամենաավերիչ վիրուսը չէր, բայց 1986թ.-ին այն դարձավ առաջինը, որի թիրախը Microsoft-ի DOS օպերացիոն համակարգով աշխատող անհատական համակարգիչներն էին:
Վիրուսն օպերատիվ հիշողության ահռելի քանակ էր զբաղեցնում և մոնիտորների էկրաններին վիրուսի առկայության մասին հաղորդագրություն էր ցույց տալիս:
Վիրուսը նաև ինֆորմացնում էր, որ անհրաժեշտ է հեռախոսի տվյալ համարին զանգահարել՝ վիրուսն ապաակտիվացնելու համար: Հեռախոսահամարը պաղեստինցի երկու եղբայրներին էր պատկանում, որոնք Brain վիրուսը մշակողներն էին: Նրանք հավատացնում էին, որ չեն ցանկացել նման խնդիրներ ստեղծել, այլ ընդամենը բժշկական ծրագրային ապահովման համար պատճենումից պաշտպանության միջոց են ստեղծել, բայց հայտնվել է ինչ-որ մեկն, ով պատճենել է ծրագրային կոդի մի մասը: Եվ եղբայրները ստացան ավելին, քան նախատեսել էին՝ ամբողջ աշխարհի մասշտաբով խնդրանքներ վիրուսից դեզինֆեկցիա կատարելու համար:

«Brain» может быть и не был самым сложным вирусом, но в 1986 году он стал первым червем, который был нацелен на персональные компьютеры с операционной системой DOS от Microsoft.
Вирус занимал огромную часть оперативной памяти и вызывал на экранах мониторов сообщения о заражении.
Вирус также показывал информацию для пользователя, что необходимо позвонить по определенному номеру телефона, чтобы деактивировать его. Номер принадлежал двум братьям из Пакистана, разработчикам вируса «Brain», которые утверждали, что они не пытались создать столько проблем; они написали вирус как средство защиты от копирования для медицинского программного обеспечения ... но потом кто-то пришел и скопировал кусок кода, а братья получили больше, чем они рассчитывали, - просьбы о дезинфекции со всего мира.