Կիբեռհանցավորությունն անդրազգային հանցավորության ի հայտ եկող տեսակներից է, ընդ որում՝ ամենից արագ զարգացողներից մեկը: Համացանցը դարձել գրեթե կենսական անհրաժեշտություններից մեկը և տեղեկության ու հաղորդակցության հնարավորություն է տալիս աշխարհով մեկ: Երկու միլիարդ օգտագործողի առկայության պայմաններում կիբեռտարածությունը կատարյալ տարածք է հանցագործների համար, քանի որ նրանք կարող են մնալ անանուն, և նրանց համար կարող է հասանելի դառնալ ցանկացած անձնական տեղեկություն։Կիբեռանվտանգությունը հաշվի չառնելով մենք կարող ենք վնասել բիզնեսը մի շարք ձևերով։
․Տնտեսական ծախսեր: Մտավոր սեփականության գողություն, կորպորատիվ տեղեկատվություն, առևտրի խափանում և վնասված համակարգերի վերականգնման ծախսեր։
․Հեղինակային ծախսեր: Սպառողի վստահության կորուստ, առկա և պոտենցիալ հաճախորդների կորուստ, մրցակիցների և լրատվամիջոցների թույլ լուսաբանում։
․Կարգավորող ծախսեր։ GDPR- ի և անձնական տվյալների խախտման վերաբերյալ այլ օրենքներ նշանակում են, որ Ձեր կազմակերպությունը կարող է տուժել նորմատիվային տուգանքներից կամ կիբեռհանցագործությունների արդյունքում պատժամիջոցներից։
Կազմակերպությունները պետք է իրազեկեն անձնակազմը կիբեռանվտանգության սպառնալիքների դրանց մեղման ձևերի վերաբերյալ: Սա պետք է ներառի կանոնավոր վերապատրաստում և դրա հետ աշխատելու շրջանակ, որի նպատակն է նվազեցնել տվյալների արտահոսքի կամ տվյալների ամբողջականության խախտման ռիսկը:

Киберпреступность - один из наиболее быстрорастущих видов транснациональной преступности. Интернет стал почти жизненно необходимой, обеспечивая информацию и общение по всему миру.Киберпространство с двумя миллиардами пользователей является идеальным местом для преступников, поскольку они могут оставаться анонимными, им может быть доступна любая личная информация. Не принимая во внимание кибербезопасность, мы можем нанести вред предприятиям разными способами.
Экономические расходы.Кража интеллектуальной собственности, корпоративная информация, нарушение коммерческой деятельности - расходы на ремонт поврежденной системы.
Авторские расходы. Потеря потребительского доверия, потеря существующих потенциальных клиентов, слабое освещение конкурентов в СМИ.
Нормативные расходы.GDPR и другие законы о защите данных означают, что ваша организация может пострадать от регулирующих штрафов или санкций в результате киберпреступлений.
Организации должны информировать соотрудником о способах смягчения угроз кибербезопасности. Это должно включать в себя регулярное обучение созданию основы для работы с ним, чтобы снизить риск утечки данных или нарушения целостности данных.