«Morris» համակարգչային վիրուսը ստեղծվել է փորձարկման համար», - պնդում է Ռոբերտ Տապպան Մորրիսը, ով 1988թ.-ին Կորնելլ համալսարանի ասպիրանտ էր:
Նա տարածեց վիրուսը՝ փորձելով չափել համացանցի մեծության մասշտաբները, սակայն իրավիճակը դուրս եկավ վերահսկողությունից: Վիրուսը հասավ թվով 6000 համալսարանական և կառավարական համակարգիչների՝ դանդաղեցնելով նրանց աշխատանքը, երբեմն նաև՝ դառնալով համակարգի անջատման պատճառ: Վիրուսը պատճենում էր ինքն իրեն անվերջ թվով անգամներ (հաճախ՝ միևնույն համակարգչի մեջ՝ մի քանի անգամ) և շարունակում էր տարածվել:
Մորրիսը դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչվեց և տուգանվեց , բայց իր փոքրիկ հետազոտական պրոեկտի համար ազատազրկման չենթարկվեց: Այսօր նա Մասսաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր է: Հուսանք, որ նրա ուսանողները իրենց պրոֆեսորի սխալների վրա են սովորում։

«Компьютерный червь «Morris» был создан в качестве эксперимента», - настаивает Роберт Таппан Моррис, который в 1988 году был аспирантом Университета Корнелл.
Он распространил червь в попытке измерить насколько большим является интернет, но все вышло из-под контроля. Червь попал на 6000 университетских и государственных компьютеров, замедляя их работу (а иногда и вызывая падение системы). Вирус копировал сам себя бесконечное количество раз (часто несколько раз на одной и той же машине) и распространялся дальше.
Моррис был признан виновным и оштрафован, но за свой маленький исследовательский проект срок не отбывал. Сегодня он является профессором в Массачусетском Технологическом Университете. Будем надеяться, что его студенты учились на ошибках своего профессора.