Melissa-ն նոր` էլեկտրոնային փոստի դարաշրջանի վիրուս էր: Այն առաջինն էր, որն ուղարկվում էր էլ.փոստի հաղորդագրություններին կցված: Այն նաև առաջինն էր էլ.փոստի կոնտակտային բաժինը կոտրելու հարցում, և դա անելով՝ վիրուսն ուղարկվում էր օգտատիրոջ բոլոր կոնտակտային հասցեներին: Վիրուսն ուղարկվում է առաջին հայացքից անմեղ թվացող էլ. փոստի տեսքով, որտեղ խնդրվում է բացել կցված փաստաթուղթը: Իսկ ինչու՞ չբացել անհայտ ուղարկողի նամակը:
Սակայն ուղարկողն անհայտ անձ չէ: Պատկերացրեք՝ ստանում եք էլեկտրոնային նամակ Ձեր ղեկավարից, որում նա խնդրում է բացել փաստաթուղթը: Բնականաբար, կբացեք:Ուպս)) Իսկ հիշու՞մ եք, որ վիրուսը կոտրում էր օգտատիրոջ կոնտակտային հասցեների ցանկը ))
Դեվիդ Սմիթ հաքերը հայտարարեց, որ վիրուսը ստեղծել է Մելիսսա անունով մի աղջկա համար, որի հետ հանդիպելիս է եղել Ֆլորիդայում:

«Melissa» была новым вирусом новой эпохи – эпохи электронной почты. Позабыв о дискетах, этот вирус стал первым, кто смог отправлять себя во вложениях email. Он также впервые продемонстрировал искусство взлома личной адресной книги, и смог разослать сам себя по всем контактам. Вирус присылается по казалось бы безопасной электронной почте в виде письма, где написано, что необходимо открыть присланный документ ... а почему бы вам не открыть документ от неизвестного отправителя?
Помните мы упоминали о том, что вирус может влезать в вашу адресную книгу? Итак, когда вы получили электронное письмо от, скажем, вашего начальника, в котором говорится: «Вот документ, который вы просили». Конечно же вы его откроете. Упс.
Хакер Дэвид Смит заявил, что он написал вирус для девушки по имени Melissa, c которой он встречался во Флориде.