Սասսեր վիրուսը ավերիչ բնույթ ուներ, երբ 2004 թ.-ին սկսեց տեղաշարժվել համացանցով: Նրա հարձակման տակ էին բավականին մեծ թիրախներ ՝ Մեծ Բրիտանիայի առափնյա անվտանգության համակարգը (գեոլոկացիան դադարեց աշխատել), Ֆրանս-Պրես գործակալությունը (տեղի ունեցավ արբանյակների հետ հաղորդակցության կորուստ ) և Դելտա Էյրլայնսը (թռիչքները չեղարկվեցին ներքին համակարգչային ցանցի փլուզման պատճառով):
Համալսարաններում, հիվանդանոցներում և խոշոր կորպորացիաներում համակարգչային ցանցերը վարակվեցին վիրուսից: Իսկ ո՞վ էր պատասխանատու կիբերհարձակման նմանատիպ մասշտաբների համար: Հասարակության թշնամինե՞րը: Կառավարությո՞ւնը: Իսկ գուցե մի 17-ամյա գերմանացի երեխա՞ : Ճիշտ այդպես !!
Անչափահաս լինելու պատճառով Սվեն Յաշանը ստիպված չեղավ իր պատիժը կրել բանտում: Բայց նրան դատապարտեցին 21 ամսվա պայմանական ազատազրկման և հասարակական աշխատանքների: Էհ, երիտասարդություն:

Червь «Sasser» нес разрушительный характер, когда начал свое шествие по сети в 2004 году. Под его атакой оказались довольно крупные цели – это Британская береговая охрана (перестала работать система геопозиционирования), Агентство France-Presse (потеря связи со спутниками) и Delta Airlines (отмена рейсов из-за обрушения внутренней компьютерной сети).
Компьютерные системы университетов, больниц и крупных корпораций были заражены червем. И кто же был ответственен за кибератаку подобного масштаба? Враги общества? Недружелюбное правительство? А может быть 17-летний ребенок из Германии? Бинго.
Благодаря своему юному возрасту, Свену Яшану не пришлось отбывать срок в тюрьме. Но он был приговорен к 21 месяцу условного заключения и общественным работам. Эх, молодежь.