Գրել էինք, որ ադրբեջանական հաքերային հարձակման են ենթարկվել հայկական մի շարք ԶԼՄ–ների կայքէջեր։ Լրահոսի փոխարեն այդ կայքերում տեղադրված է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը և գրված է. «Ղարաբաղն Ադրբեջան է»։ Հարձակման են ենթարկվել մասնավորապես armenpress.am, mediamax.am, hetq.am, a1plus.am, mamul.am, news.am, 1in.am, armtimes.com, blognews.am կայքերը։ Աշխատանքներ են տարվում հարձակումը կասեցնելու և կայքերի աշխատանքը վերականգնելու համար, կայքերից շատերն արդեն իսկ վերականգնված են: Երեկվանից մեր կայքի վրա ևս փորձում են հարձակում գործել, կոտրել այն, սակայն շնորհիվ մեր կայքի անվտանգությունն ապահովող ընկերության՝ «ԴԻՋԻՖԵՆՍ»-ի, այդպես էլ չի հաջողվում մուտք գործել Hraparak. am։
Մեզ հետ զրույցում «ԴԻՋԻՖԵՆՍ»-ի հիմնադիր տնօրեն Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ այնպես չէ՝ հարձակման փորձերը երեկ են սկսվել, դրանք միշտ են եղել, պերմանենտ են:
«Կոնկրետ երեկվա դեպքերի հետ կապված, մեծ հաշվով, չի կարելի ասել, թե կայքերն են ջարդել, ուղղակի կարողացել են մուտք ունենալ դեպի cloudflare, իսկ մեր կայքերի մեծամասնությունը հենց դրանով է աշխատում։ Փոփոխություններ են արել, դրանք տեղափոխել արդեն այլ էջերի վրա։ Սա, նորից կրկնեմ, կայք կոտրել չի, բայց, ամեն դեպքում, այո, կրկին անվտանգության խնդիր է։ Խնդիրն այն է, որ նման կերպ կայքի վրա իրենք ցանկացած փոփոխություն անել չեն կարող, քանի որ չկա կայքի լիարժեք կոտրում»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Մարտիրոսյանի խոսքով՝ կայքերը նախապես թիրախավորվում են, ուսումնասիրվում, հետո նոր սկսում են աշխատել դրանց վրա, փորձել կոտրել դրանք։ Նա նկատեց նաեւ, որ կայքեր կան այս պահին մեր դաշտում, որոնց խոցելիությունն արդեն իսկ գտնված է, սակայն դեռ դրանց վրա չեն աշխատում, սպասում են իրենց համար հարմար ժամանակի։
Հարցին, թե իրենք հստակ կարողանու՞մ են հասկանալ՝ որտեղից, որ երկրից են հարձակման փորձեր կատարվում, Մարտիրոսյանը պատասխանեց.
«Գիտեք, դա, ճիշտն ասած, այդքան էլ հստակ չի։ Օրինակ՝ երեկվա դեպքերից հարձակումներ եղել են Մալազիայից, Չինաստանից, այսինքն՝ որպես կանոն, այնտեղից չեն անում այդ հարձակումները, որտեղից հնարավորինս հեշտ կարող ենք գտնել դրանք։ Այո, եթե մեզ տան կոնկրետ հնարավորություն մուտք ունենալ դեպի որևէ սերվեր, այդ դեպքում արդեն հստակ կարող ենք ասել՝ որտեղից են «կպել»,- ասաց Արթուր Մարտիրոսյանը։
«ԴԻՋԻՖԵՆՍ»-ի հիմնադիր տնօրենը նաեւ ասաց, որ հիմնականում «կայքի թվերից» էլ կարելի է հասկանալ՝ ինչ է կատարվում կայքի բնականոն աշխատանքի հետ, հարձակում կա, թե ոչ։
«Տեսեք, կա բալանս, որի միջոցով կարելի է եզրակացություն անել, թե կոնկրետ կայքը ինչ վիճակում է կոնկրետ պահի։ Եթե օրինակ մի կայքում միջինում վայրկյանում պետք է լինի 2-ից 3 հազար դիտում, թեպետ դրանք իրականում դիտումներ չեն, մեր լեզվով ասած «զապրոս» , բայց հանկարծ տեսնում ենք, որ անտրամաբանական թվեր ենք ունենում, ասենք, տասնյակ հազարների հաշվով, արդեն իսկ կռահում ենք, որ մի բան այն չէ, անգամ այն դեպքում, որ եթե կոնկրետ լրատվական կայքում ինչ-որ սենսացիոն, էքսկլուզիվ նյութ է տեղադրվել, մեր դաշտի համար այդ մեծ թվերը անտրամաբանական են։ Թեպետ չի կարելի ասել, թե եթե թվերը բարձր են, ապա միանաշանակ հարձակում է, կարող է ուղղակի կայքի հետ կապված այլ խնդիրներ էլ լինեն, մենք հստակ ուսումնասիրում ենք, նոր հասկանում»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Ի դեպ, մեր կայքի թվերն այս պահին էլ մոտ 24 հազար է, այլ իրավիճակում այս թվից կարելի էր եզրակացնել, որ խնդիր կա, բայց այս պահին, անընդհատ ուսումնասիրություններ կատարելով, մենք առանց այդ թվի էլ գիտենք, որ անընդհատ կատարվում են հարձակման փորձեր: Սակայն դրանք արդեն հասարակ են դարձել , անգամ ստանդարտ և կայքի սերվերներին չեն հասնում, տեղում չեզոքացվում են: Նման հարձակումները այս պահին համատարած են ողջ հայկական համացանցում:

Мы писали, что Азербайджанской хакерской атаке подверглись армянские сайты. Вместо новостей на этих сайтах размещено выступление Президента Азербайджана Ильхама Алиева. "Карабах это Азербайджан». Подверглись нападению, в частности armenpress.am, mediamax.am, hetq.am, a1plus.am, mamul.am, news.am, 1in.am, armtimes.com, blognews.am сайты. Ведутся работы по пресечению атаки и восстановлению работы сайтов, многие сайты уже восстановлены: Со вчерашнего дня на наш сайт также пытаются взломать, однако благодаря компании «ДИДЖИФЕНС», обеспечивающей безопасность нашего сайта, так и не удается войти в Hraparak. am։
В разговоре с нами основатель "DIGIFENCE" Артур Мартиросян отметил, что это неправда, что попытки нападения начались вчера, они были всегда, они постоянны.
«В связи со вчерашними событиями, по большому счету, мы не можем сказать, что сайты были взломаны, им просто удалось получить доступ к cloudflare, и большинство наших сайтов работают с этим. Они внесли изменения, перенесли их на другие страницы. Это, повторяю, не взломало сайт, но, в любом случае, да, это опять же проблема безопасности. Проблема в том, что они не могут таким образом вносить какие-либо изменения на сайт, так как полного взлома сайта нет », - сказал Мартиросян.
По словам Мартиросяна, сайты сначала таргетируются, изучаются, а потом над ними начинают работать, пытаясь взломать. Он также отметил, что на данный момент в нашей сфере есть сайты, уязвимости которых уже обнаружены, но над ними пока не работают, ждут удобного для них времени.
На вопрос, могут ли они четко понять, откуда страна пытается атаковать, Мартиросян ответил.
« Честно говоря это не так однозначно. Например, со вчерашних событий были атаки из Малайзии и Китая, то есть, как правило, они не проводят эти атаки там, где мы можем их максимально легко найти. «Да, если они предоставят нам конкретную возможность доступа к любому серверу, то мы уже можем четко сказать, откуда они« коснулись »», - сказал Артур Мартиросян.
Директор-основатель «DIGIFENCE» также сказал, что в основном по «номерам сайтов» можно понять, что происходит с нормальной работой сайта, есть ли атака или нет.
«Есть баланс, благодаря которому можно сделать вывод, в каком состоянии находится конкретный веб-сайт в конкретный момент. Если, например, веб-сайт должен иметь в среднем от 2 до 3 тысяч просмотров в секунду, хотя на самом деле это не просмотры, на нашем языке "запрос", но внезапно мы видим, что у нас есть нелогичные числа, скажем, десятки тысяч, мы уже догадываемся , что это не так, даже в том случае, если какой-то сенсационный эксклюзивный материал был размещен на конкретном новостном веб-сайте, эти большие цифры нелогичны для нашей области. «Хотя нельзя сказать, что если цифры большие, это однозначная атака, могут быть и другие проблемы, связанные с сайтом, мы его явно изучаем, мы просто понимаем», - сказал Мартиросян.
Кстати, номер нашего сайта на данный момент составляет около 24 тысяч, в другой ситуации можно было бы сделать вывод из этого числа, что есть проблема, но на данный момент, постоянно исследуя, мы знаем, что даже без этого номера есть постоянные попытки атак. Однако они уже стали простыми, даже до серверов стандартного сайта не доходят, нейтрализуются на месте. Подобные атаки в настоящее время широко распространены в Интернете.